+387 35 257499
13/08/2019

Berliner cajtung piše o njemačkom Centru za robotiku u Tuzli

Berliner cajtung piše o Njemačkom centru za robotiku koji je otvoren u Tuzli. „Ideja da se studenti sa drugog kraja svijeta šalju baš na zapostavljeni sjeveroistok najzapostavljenije balkanske države, potiče od Muamera Babajića, minhenskog preduzimača koji je sa svim vrstama „industrijskih uslužnih djelatnosti” već ostvario veliki uspjeh. On tu školuje ljude već petu godinu. Sada je u zemlju iz koje potiču njegovi roditelji doveo buduće inženjere robotike sa australijskog univerziteta La trob. Studenti u Tuzlu dolaze iz Indije, Vijetnama, Venecuele, Kenije i Australije.”

„Ideja je bila sigurno originalna, možda i luckasta. Ali, nije je bilo teško ostvariti. Industrijskim robotima treba samo učitati prave naredbe da bi radili ono što se traži, i to funkcionira u Palo Altu baš isto kao i u Tuzli. Lokalne vlasti nisu od velike pomoći, ali ni ne smetaju. A rad potpomaže i Njemačko ministarstvo za privrednu saradnju.”

„Stručna obuka – to bi mogla biti formula uspjeha za Bosnu i čitav Balkan. Tuzla, treži po veličini grad u zemlji i nekada važan industrijski centar, od početka devedesetih godina je izgubio dobrih 20 odsto stanovnika. Drugi regioni su još teže pogođeni. Robotičarski preduzimač Babajić, rođen 1980. u Erlangenu, ima biografiju koja je tipična za region: gastarbajtersko dijete, rastao kod babe i dede u Bosni, da bi se sa deset godina vratio u Franačku. U U Bosni skoro svako ima rođake u Njemačkoj, kaže – ili je tamo već živio.”

Westbalkan-Konferenz Bundesverband Materialwirtschaft (DW/A. Slanjankic)Muamer Babajić

„Početkom novog milenijuma je još vladala nada da će zapadne, prije svega njemačke firme započeti snažno investiranje u region u kojem je zavladao mir. Ali, ta nada se brzo istopila. Ovdje budućnost znači: odlazak u inostranstvo”, piše, između ostalog, u opširnoj reportaži objavljenoj u Berliner cajtungu.